{Podczas wytwarzania jedzenia wymagane jest zagwarantowanie odpowiednich standardów związanych z bezpieczeństwem. Niezwykle ważne jest przede wszystkim to, aby nic niechcianego nie zostało zapakowane. I nie chodzi tu tylko o zanieczyszczenia chemiczne czy biologiczne, ale o metalowe elementy, które również mogą się w żywności znaleźć. Rzecz jasna nikt celowo nie będzie ich tam umieszczał, ale starczy że się odłamie jakiś fragment śruby czy obudowy, żeby pojawił się problem.
Z tego też powodu podczas wytwarzaniu
Producenci produktów żywnościowych spełniać muszą naprawdę ostre normy jeżeli chodzi o proces produkcyjny. Bardzo ważne jest oczywiście stosowanie odpowiednich składników a także pilnowanie czystości i higieny na każdym etapie. Ale jest jeszcze jedna rzecz, o której przeciętny konsument niewiele wie, a mianowicie detekcja metali. Okazuje się, w czasie procesów produkcyjnych ten problem pojawia się dość często. Oderwane elementy obudowy, jakieś części czy odkręcone śruby to coś, co absolutnie w jedzeniu pojawić się nie może.
Z tego też powodu producenci żywności wykorzystują różnego rodzaju urządzenia magnetyczne, które mają na celu wyłapanie wszystkich, nawet całkiem małych drobin metalu. Takie urządzenia najczęściej składają się z bardzo mocnych magnesów z neodymu, które są obecnie najsilniejszymi na rynku. Dzięki temu w skuteczny sposób wychwytują one wszystko, co posiada tylko magnetyczne właściwości i znalazło się w produkcie spożywczym.
Pamiętać jednak należy, że separacja metali tą metodą nie pozwoli na wyłapanie niebezpiecznych zanieczyszczeń z innych metali, na przykład aluminium lub miedzi. W takiej sytuacji stosować należy jakieś inne metody, aby również dopilnować, żeby nic nie przedostało się do jedzenia. Jednym ze stosowanych sposobów jest separacja metali przy użyciu detektorów wykorzystujących promieniowanie rentgena. Takie detektory charakteryzują się dużą skutecznością przy działaniu, i bardzo dobrze się sprawdzają w dużej ilości zastosowań. Co jest ważne, dzięki odpowiedniej budowie ich pracy nie powinny zakłócać elementy metalowe, z których zrobiony jest mechanizm taśmociągu czy sam sprzęt.
Przy detektorach metali duże znaczenie ma, jak sobie radzą z najmniejszymi drobinkami. W przypadku modeli używających magnesów neodymowych będzie możliwość wychwytywania elementów, mających wielkość nawet kilkudziesięciu µm. Urządzenia rentgenowskie także się cechują wysoką precyzją działania, a dużą ich zaletą jest duży zakres wyłapywanych metali.